تمام کارهای مربوط به برد مدار چاپی را به ما بسپارید :)

۱۴ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۸ ثبت شده است

یک طراحی بهینه برد مدار چاپی...

نکات مهمی که باید در طراحی بردمدارچاپی (PCB) رعایت کنید عبارتند از:

فوت پرینت (Footprint) کلیه قطعات را چک کنید و بررسی کنید که از لحاظ ابعادی کاملا با دیتاشیت قطعه مطابقت داشته باشد. البته اگر قطعه موجود باشد پرینت یک به یک از فوت پرینت قطعه بگیرید و با قطعه چک کنید.

پین های کلیه قطعات در شماتیک را با دیتاشیت چک کنید و مطمئن شوید که شماره پایه پین های شماتیک با شماره پین های فوت پرینتی که انتخاب کرده اید مطابقت دارد.

از اتصالات مدار شماتیک (مثلا جدا  نبودن نت ها Float) اطمینان حاصل کنید.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
علی پاداش

نکات طراحی مدارات تقویت کننده

مدارات تقویت کننده به واسطه تقویت سیگنال کوچک اگر درست طراحی نشود کار نخواهند کرد!!😳


برای طراحی این نوع مدارات باید به دو بخش تغذیه و ورودی مدار توجه ویژه داشت.


۱. این نوع مدارات معمولا به خاطر تقویت سیگنال، جریان بالا مصرف می کنند لذا باید خازن های الکترولیت مناسب با توجه به مصرف جریان نزدیک پایه تغذیه قرار داد. در ضمن سعی شود مدار، جایی قرار گیرد که فاصله آن تا منبع تغذیه کم باشد. اگر فاصله به ناچار زیاد شد، حتما قطر ترک  پهن انتخاب شود تا افت ولتاژ کمتر باشد. در ضمن

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
علی پاداش

یک طراحی بهینه برد مدار چاپی...

تولیدکننده مناسب خود را بشناسید

پس از اشاره به نکات مربوط به فاز طراحی، ذکر این نکته خالی از لطف نیست که شناخت تولیدکننده مورد نظر و آگاهی از قوانین و توانمندیهای سازنده میتواند در زمان و هزینه شما صرفه جویی ایجاد کند. حداقل فاصله بین مسیرها، قطر سوراخ ها، تعداد لایه ها، جنس فیبر و گرید مورد استفاده و ... همه از

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
علی پاداش

درباره من

تجربه بیست ساله من در طراحی انواع برد مدارچاپی نشان می دهد، برای داشتن برد پایدار نیاز به تجربه زیاد است. خرسندم که می توانم در این حوزه به شما در رسیدن به اهدافتان کمک نمایم.


همچنین می توانیم برای ارتقا توانایی نیروی انسانی سازمان شما، دوره های اختصاصی آموزشی، طراحی برد مدارچاپی PCB و یا آموزش حرفه ای کار با نرم افزار های Altium و Candence را برگزار نمایم.


کانال تلگرام: pcb_designing@ 
واتس آپ: 989393192488
موبایل: 9305667903
 www.pcbtips.com :My English Website
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
علی پاداش

نویز

پدیده نویز، یکی از مهمترین مباحث در الکترونیک می باشد. طراح خوب برد مدارچاپی  باید درک درست و توجه خاصی در هنگام طراحی به این موضوع داشته باشد. نویز در مدارات الکترونیکی یا منشا خارجی دارد یا داخل برد  تولید می شود.


برای مقابله و کاهش تاثیر نویز خارجی که در شرایط خاص به آن نویز سفید هم می گویند

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
علی پاداش

یک طراحی بهینه برد مدار چاپی...

به قوانین طراحی(DRC) توجه کنید

در اکثر برنامه های طراحی pcb، ابزاری تحت عنوان کنترل کننده قوانین طراحی(DRC) و یاconstraint managers”  وجود دارد. نکاتی که در بخش تنظیمات Aoutorouterمطرح شد بیشتر به عملکرد مدار مربوط بود اما در بخش DRC با اعمال تنظیماتی میتوان از ابتدا محدودیت‌های مربوط به فرآیند تولید(مانند حداقل عرض مسیرها و یا حداقل اندازه سوراخ ها و یا ...) را در نرم افزار اعمال کرد تا به این ترتیب در حین طراحی مدار، این محدودیت ها پیوسته کنترل شده و در صورت عدم رعایت، هشدار داده شود. هرچقدر در شناخت محدودیت ها آگاهتر باشید و به طور دقیق در تنظیمات مربوطه اعمال کنید، به همان میزان زمان طراحی و قابلیت اطمینان طرح را بالا برده اید.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
علی پاداش

یک طراحی بهینه برد مدار چاپی...

جلوگیری از ایجاد ضایعات

طراحی مناسب  مسیرها، میتواند به پروسه ساخت کمک کرده و از ایجاد ضایعات و تراشه ها جلوگیری نماید(شکل1). برای فهم بهتر این نکته، به فرآیند حذف  لایه های اضافی مس در تولید برد توجه کنید. این فرآیند شیمیایی با پوشش دهی به قسمتهایی که باید باقی بمانند و سپس گذاشتن برد در حمام اسیدی اتفاق میافتد. حال اگر 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
علی پاداش

یک طراحی بهینه برد مدار چاپی...

مشخصات هندسی طرح و گردش جریان در مدار
شارش الکترونها در مدار و ایجاد جریان الکتریکی همانند عبور رودخانه در مسیر خود، ممکن است به پیج و خم ها و تنگناهایی برخورد کند. وجود این تنگناها منتهی به ایجاد یک فیوز خودکار در مدار میشود! مثلا تنظیم یک مسیر به شکل V با زاویه خمش زیاد و عرض باریک آن باعث میشود در نقطه خاصی از جریان، مقاومت مسیر تحمل نداشته و  به دمای ذوب رسیده و باعث قطع مدار شود! نکته اینجاست که طراحان عزیز ناخودآگاه از این فیوزها در طرح خود استفاده میکنند. یک

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
علی پاداش

تغذیه

طراحی بخش تغذیه، مهمترین بخش طراحی برد مدار چاپی می باشد. وظیفه بخش تغذیه تامین ولتاژ و جریان برد مدارچاپی می باشد . لذا طراحی این بخش باید با حساسیت زیاد انجام گردد. برای طراحی این بخش استراتژی های مختلفی وجود دارد.


اولین و مهم ترین اصل برای این قسمت، حداقل بودن امپدانس خط انتقال تغذیه است. لذا برای این منظور معمولا قطر ترک (trace) باید به اندازه کافی پهن انتخاب شود. سوالی که مطرح می شود این است که چقدر باید پهن باشد؟

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
علی پاداش

یک طراحی بهینه برد مدار چاپی...

از ابزار Autorouter استفاده کنید، اما اعتماد نه!

اکثر برنامه های حرفه ای طراحی برد ابزاری به نام مسیریابی خودکار دارند. ولی یک طراح حرفه ای تمام زحمت طراحی را به عهده این ابزار نمیگذارد! آگاهی به روشهای مسیر کشی دستی از ملزومات کار است. مسیریاب خودکار، ابزاری قابل اعتماد است به شرطی که یک سری نکات در استفاده از آن رعایت شود.

پارامترهای مربوط به 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
علی پاداش